Dlaczego okna dachowe warto osłaniać roletami?

Dlaczego okna dachowe warto osłaniać roletami?

Ze względu na swoją lokalizację okna dachowe są wyjątkowo narażone na promieniowanie słoneczne oraz oddziaływanie deszczu czy wiatru. To zrozumiałe, że z tego względu na poddaszu mogą panować trudne warunki. Hałas i wysokie temperatury to największy dyskomfort, na jaki skarżą się użytkujący tę przestrzeń. Na szczęście mogą oni poprawić jakość życia, decydując się na montaż rolet wewnętrznych lub/i zewnętrznych.

Roleta aluminiowa do montażu zewnętrznego

Popularnym rozwiązaniem w przypadku okien dachowych jest montaż rolet aluminiowych. Zewnętrzne przesłony w dużej mierze pomagają kontrolować poziom hałasu we wnętrzu, jak również poprawiają jego akustykę. Do zalet tego typu rolet należy:

  • ochrona przed włamaniami,
  • ochrona przed nadmierną utratą ciepła,
  • ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń,
  • wysoka estetyka korespondująca ze stylem dachu oraz elewacji,
  • łatwa, często zautomatyzowana obsługa (również w ramach inteligentnego zarządzania budynkiem),
  • solidność, która chroni przed występowaniem awarii i uszkodzeń mechanicznych.

Decyzję o montażu rolet zewnętrznych najlepiej podjąć na etapie budowania domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainstalować je w czasie dalszej eksploatacji nieruchomości.

Roleta wewnętrzna

Zamontowane pod skosem okno dachowe trudno przesłonić inaczej niż tylko przy pomocy rolety lub żaluzji. Konstrukcja tego typu przesłon zakłada wykorzystanie kasety oraz prowadnicy. Żeby materiał dobrze przylegał do szyby stosuje się zaczepy montażowe w każdym rogu okna. Następnie instalowane są prowadnice boczne, w których znajduje się sznurek do podciągania i opuszczania przesłony. Wyznacza on również tor prowadzenia materiału, aby przylegał do okna, a nie zwisał, przyciągany przez siłę grawitacji.

Zalety montażu rolet na oknach dachowych

Rolety to właściwie jedyna przesłona, którą można zamontować na oknach dachowych. Jej obecność znacznie poprawia komfort termiczny w pomieszczeniu, chroniąc go przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą redukują straty energii. Ponadto roleta zewnętrzna pozytywnie wpływa na izolację akustyczną – hałas dudniącego o szybę deszczu nie jest tak ogłuszający. Podobnie, jak w przypadku przesłon montowanych na klasycznych oknach, również tutaj można oczekiwać odcięcia się od oślepiającego światła słonecznego, blasku bijącego od latarni i wreszcie świecącego księżyca.

Nie bez znaczenia są też kwestie dekoracyjne. Gołe okno rzadko kiedy pomaga w budowaniu przytulnego klimatu. Przesłonięcie go nawet częściowo roletą klasyczną czy plisowaną na pewno pomoże w stworzeniu miłego i starannie wyposażonego wnętrza.