Okna PCV kontra drewniane – porównanie materiałów

Okna PCV kontra drewniane – porównanie materiałów

Okna można podzielić ze względu na kształt, rozmiar, sposób otwierania i oczywiście materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej do produkcji stolarki wykorzystuje się drewno i PCV. Dzięki unowocześnionym metodom produkcji, a także odpowiedniemu zabezpieczaniu ram, każde z nich mogą oferować bardzo dobre parametry termiczne. Często więc ostateczny wybór jest kwestią estetyki oraz budżetu, jaki kupujący przewidział na tę inwestycję.

Cena okien z drewna i PCV

Pierwszą różnicą, na jaką zwykle zwraca uwagę klient jest cena. Okna drewniane są droższe od tych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Wynika to głównie z faktu, że drewno jest trudniej dostępne, a w obróbce bardziej wymagające. Przygotowanie drewna do procesu produkcji trwa długo (w zależności od gatunku). Priorytetem jest bowiem jego odpowiednie wysuszenie, a potem klejenie, czyli łączenie ze sobą kilku warstw. Zapewnia to solidność litej konstrukcji, która jest cięższa od plastikowej, zatem bardziej kosztowna w składowaniu i transporcie. To także ma wpływ na finalny koszt inwestycji.

Wygląd stolarki

Oknom z drewna nie sposób odmówić eleganckiego wykończenia. Inwestor zyskuje całkiem sporo możliwości, jeżeli chodzi o wybór gatunków, z których mogą zostać wykonane ramy. Oprócz „prawdziwego” drewna, czyli modrzewia, świerku, dębu czy jodły może też wybrać tańsze, lecz równie efektowne okleiny. Wiernie odzwierciedlają one strukturę drewna, a nawet imitują obecność sęków!

A co ze szczelnością?

Uwaga inwestorów skupia się także na szczelności okien. I nie bez powodu. Zbyt szczelne okna mogą być przyczyną powstawania wilgoci w hermetycznie zamkniętych pomieszczeniach, ale brak odpowiedniej izolacji powoduje duże straty ciepła. Nie ma jednak znaczenia, czy wybierzesz okno PCV czy drewniane. Każde z nich musi spełniać odpowiednie normy regulowane przez Prawo Budowlane, a ujęte w artykule 5.1. dokładnie precyzuje on zarówno wielkość okien w przeliczeniu na metraż pomieszczenia oraz ich rozmieszczenie. W oparciu o normę PN-EN ISO 10077-1 obliczany jest współczynnik przenikania ciepła.

Różnice między drewnem a PCV

W kontekście stolarki okiennej główne różnice między drewnem a PCV odnoszą się do sztywności konstrukcji, która w przypadku dębu czy jodły jest masywniejsza i bardziej stabilna niż plastiku. Ramy z tworzywa nie nadają się do utrzymywania dużych konstrukcji również dlatego, że są wrażliwe na zmiany temperatur.

Z drugiej jednak strony PCV stale jest ulepszane i wzmacniane, dlatego obecnie stanowią dużą konkurencję dla pozostałych. Na ich korzyść przemawia też łatwa konserwacja, która jest znacznie mniej wymagająca niż w przypadku okien drewnianych.