Co oznacza współczynnik Uw okna?

Co oznacza współczynnik Uw okna?

Okna posiadają różne parametry, dzięki którym możliwe jest jak najlepsze dostosowanie danego produktu do swoich potrzeb. Wielkość, grubość, szczelność ‒ to tylko niektóre z nich. Jednym z parametrów okna jest również współczynnik Uw. Co on oznacza? Z czym on się wiąże?

Zadaniem współczynnika Uw jest informowanie użytkownika o tym, ile ciepła ucieka przez stolarkę okienną. Choć konstrukcja ta ma zasadniczo zapobiegać utracie energii termicznej, nie może jej zatrzymać w pomieszczeniu w całości. Potrafi jednak to robić w bardzo dużym stopniu, o ile tylko cechuje się niskim współczynnikiem Uw.

Zachowywanie energii cieplnej w pomieszczeniach jest przydatne zwłaszcza zimą. W związku z tym, że ponosimy wtedy duże koszty w związku z ogrzewaniem, najlepiej jest zaoszczędzić jak najwięcej na tym procesie. Przydatne mogą być w tym właśnie okna z niskim współczynnikiem Uw. Dzięki nim możliwe staje się znaczne zmniejszenie wydatków. Jeśli natomiast ich nie zamontujemy, to ryzykujemy dużymi stratami energetycznymi. Przy wyjątkowo nieszczelnych oknach mogą one nawet wynosić trzydzieści do czterdzieści procent. Jest to dość dużo, bo około jedna trzecia wyprodukowanej energii.

Od czego uzależniony jest niski współczynnik Uw?

Co wpływa na to, że stolarka okienna charakteryzuje się niskim współczynnikiem Uw i zatrzymuje ciepło w domu? Zależy to między innymi od tego, jak wysokiej jakości są części, które posłużyły do budowy okna. Powinny one nie tylko być wykonane z doskonałych materiałów, lecz także posiadać dużo wzmocnień oraz mieć odpowiednie wymiary. Jeżeli bowiem w oknie zamontuje się stolarkę, która będzie niedopasowana pod względem wysokości, szerokości lub długości, może się to przyczyniać do powstawania nieszczelności.

Dobrej jakości elementy to jednak nie wszystko. Trzeba je bowiem jeszcze poprawnie zainstalować. Prawidłowy montaż to klucz do szczelnych i wytrzymałych okien. Warto o nią zadbać, aby cieszyć się komfortem i ciepłem w swoim własnym domu.