Jak dbać o okna aluminiowe?

Jak dbać o okna aluminiowe?

Okna mogą być wykonywane z różnych materiałów. Wśród najpopularniejszych z nich wymienia się drewno oraz PVC. Od jakiegoś czasu coraz większe zainteresowanie budzą jednak okna aluminiowe. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Aluminiowe profile nie odkształcają się pod wpływem słońca ani nie zmieniają swojej barwy. Tym samym w celu zachowania ich pierwotnego wyglądu, nie jest wymagana ich szczególna konserwacja. Niemniej jednak odpowiednia pielęgnacja każdego typu okien zawsze pozwala przedłużyć ich żywotność oraz utrzymać nienaganny wygląd. W jaki sposób należy zatem dbać o okna aluminiowe? Warto zapoznać się ze wskazówkami zamieszczonymi w poniższym artykule.

Okna aluminiowe – jak utrzymać ich estetyczny wygląd?

Nienaganny wygląd okien pozwala zachować przede wszystkim ich regularne mycie. Co istotne, w przypadku profili aluminiowych nie musi się ono wiązać z koniecznością używania specjalistycznych preparatów. Profesjonalne środki przeznaczone do pielęgnacji okien aluminiowych mogą być jedynie niezbędne w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń powstałych np. po remoncie tj. ślady farby czy zaprawy murarskiej. Tego rodzaju plamy można jednak usunąć także i domowymi sposobami. W przypadku farby najlepiej jest delikatnie zeskrobać ślad przy użyciu szpachelki, a następnie przemyć ramę wodą z odrobiną detergentu. Klej natomiast można usunąć za pomocą gumki do ścierania bądź też poprzez namoczenie śladu olejem roślinnym.

Do usuwania zabrudzeń takich jak, chociażby kurz wystarczy za to użyć miękkiej ściereczki nasączonej roztworem wody i płynu do mycia naczyń. Następnie wystarczy jedynie przetrzeć profile suchą szmatką. Niekiedy skuteczne w czyszczeniu okien aluminiowych okazują się również pozbawione żrących substancji środki do pielęgnacji karoserii samochodowej. Tego rodzaju preparaty są bezpieczne dla aluminium i nie ścierają powierzchni materiału. Usuwanie zanieczyszczeń z ram aluminiowych wcale nie wymaga wysiłku, gdyż specyfika tego materiału sprawia, iż jest on odporny na wynikanie zanieczyszczeń. Przy czym regularnej pielęgnacji nie można pomijać ze względu na to, że zanieczyszczone i zakurzone profile szybciej korodują.

Ponadto producenci aluminiowej stolarki okiennej zalecają także, by nie korzystać ze środków czyszczących produkowanych na bazie kwasów oraz rozpuszczalników. Mianowicie ich zastosowanie mogłoby uszkodzić aluminiową powierzchnię. Co więcej, do czyszczenia nie należy używać także materiałów ściernych, szorstkich gąbek ani szczotek z twardym włosiem.  Przy czyszczeniu okien aluminiowych przynajmniej raz do roku nie można również zapominać o konserwacji okuć okiennych i sprawdzeniu, czy wszystkie elementy są stabilnie zamocowane. Ważne jest również to, by części ruchome systematycznie smarować lub oliwić. W tym samym czasie dobrze jest też ocenić stan uszczelek. Niekiedy warto je zabezpieczyć specjalnymi preparatami, które ochronią je przed działaniem czynników zewnętrznych.