Po czym poznać okna energooszczędne?

Po czym poznać okna energooszczędne?

Energooszczędność można uznać za trend, dzięki któremu możliwe jest nie tylko oszczędzenie pieniędzy, ale także ochrona środowiska. Zgodnie z prawem coraz więcej elementów wyposażenia i urządzeń musi spełniać kryteria dotyczące energooszczędności. Z tego powodu pojawiły się także energooszczędne okna. Ciężko o oficjalną definicję takich okien, jednak posiłkować się można pewnymi parametrami, które muszą spełniać.

Jakie parametry muszą posiadać okna, aby mogły być uznane za energooszczędne?

Podstawowym parametrem, który określa czy okno może być zaliczone do energooszczędnych, jest współczynnik przenikania ciepła – Uw. Jest on w stanie pokazać, jak dużo ciepła ucieka przez skrzydło okienne ze względu na różnicę temperatur panującą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Zgodnie z aktualnymi przepisami w przypadku standardowych okien pionowych ten współczynnik nie powinien być wyższy niż 1,1 W/(m ² ·K).  Współczynnik przenikania ciepła w przypadku energooszczędnych okien PCV nie może przekraczać 1 W/(m ² ·K). W przypadku pasywnych okien energooszczędnych ten współczynnik nie może być wyższy niż 0,8.

Aby zapewnić odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła, konieczne było wprowadzenie nowych technologii i metod produkcji. Najsłabszym punktem w dawnych oknach były przeszklenia, przez które uciekało naprawdę sporo ciepła. Obecnie  zastosowanie znajdują pakiety dwuszybowe, tworzące zestawy szyb zespolonych. W przypadku okien energooszczędnych montowane są pakiety trzyszybowe. Każda dodatkowa szyba pozwala na jeszcze lepszą ochronę przez uciekaniem ciepła.

Okna energooszczędne mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne powłoki antyemisyjne. Dzięki nim odbijane jest długofalowe promieniowanie cieplne – ciepło zostaje przepuszczone, natomiast fale podczerwone ulegają zatrzymaniu.  Nie bez znaczenia dla izolacji termicznej jest także rodzaj ramki dystansowej, która oddziela szyby. Te wykonane z tworzywa sztucznego pozwala na wyższą izolacyjność, a tym samym niższy współczynnik przenikania ciepła.