Wybieramy rolety – na czy podtynkowe?

Wybieramy rolety – na czy podtynkowe?

Rolety zewnętrzne są elementem, który obecnie można spotkać w praktycznie każdym budynku. Mogą być montowane zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Stanowią ochronę domu przed wandalami czy złodziejami, a także przed wzrokiem przechodniów. W lecie chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem, natomiast w zimie zatrzymują ciepło. Charakteryzują się również wysoką estetyką, dzięki czemu stanowią dodatkową dekorację domu. Najbardziej popularnymi rodzajami rolet zewnętrznych są rolety natynkowe i podtynkowe.

Czym różnią się od siebie rolety natynkowe oraz podtynkowe i które wybrać?

Zarówno rolety natynkowe, jak i podtynkowe pozwalają na zaciemnienie pomieszczenia, co pozwala na przykład na stworzenie dobrych warunków do snu. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami jest sposób mocowania rolety. System rolet natynkowych charakteryzuje się przede wszystkim tym, że można zamontować go na każdym etapie budowy domu, nawet po jej zakończeniu. Z tego tytułu system ten można spotkać w większości starszych domów. Rolety natynkowe instaluje się we wnęce okiennej lub na elewacji. Sam montaż jest stosunkowo prosty, nie wymaga dodatkowych przygotowań, ponieważ mocowane są bezpośrednio. Roleta znajduje się w owalnej lub ściętej skrzynce.

Rolety podtynkowe są świetnym rozwiązaniem, które obecnie spotykane jest w większości nowoczesnych domów czy mieszkań. Decyzję o zamontowaniu takich rolet należy podjąć w trakcie budowy lub podczas wymiany stolarki okiennej. Podtynkowe rolety aluminiowe prezentują się naprawdę estetycznie, montuje się je bezpośrednio do wnęki nadproża. Dzięki montażu odbywającego się podczas budowy kaseta zostaje ukryta pod elewacją. Montaż rolet podtynkowych w już wybudowanych domach również jest możliwy, jednak wiąże się z większym nakładem pracy i ingerencją nadproża – w ogólnym rozrachunku efekt jest tego wart. System podtynkowy charakteryzuje bardzo dobra izolacja cieplna.

Jak widać, oba systemy mają sporo zalet. Jeżeli rolety mają zapewniać bardzo dobrą izolację, a także prezentować się niezwykle estetycznie, warto zdecydować się na rolety podtynkowe. W sytuacji, kiedy dom został już wybudowany, a właściciel nie chce ingerować w nadproża i przedłużać czasu montażu, lepszym wyborem będą rolety natynkowe.