Jak szybko zamontować i uszczelnić okno?

Jak szybko zamontować i uszczelnić okno?

Montaż okien – zarówno tradycyjnych, jak i tarasowych czy balkonowych, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Czynności nie obejdą się bez zastosowania właściwych narzędzi i preparatów, dzięki którym zostaną spełnione wszystkie wymagania dotyczące montażu i uszczelnienia stolarki okiennej. Jak prawidłowo i bezpiecznie zamontować i uszczelnić okno? Odpowiadamy we wpisie!

Nie ulega wątpliwości, że od poprawności wykonania montażu okien zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort domowników. Zapewnienie odpowiedniej szczelności decyduje zaś m. in. o energooszczędności okien. Z tego względu montaż okien warto zlecić profesjonalistom, którzy dysponują zarówno wiedzą, jak i doświadczeniem w tym zakresie.

Jak prawidłowo zamontować i uszczelnić stolarkę okienną?

Zgodnie z wytycznymi nr 421/2006 publikowanymi przez Instytut Techniki Budowlanej („warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych”), określającymi podstawowe zasady i wymagania dotyczące montażu i uszczelnienia stolarki budowlanej – montaż okien bez wykonania odpowiedniego uszczelnienia i izolacji nie jest poprawny, gdyż nie zapewnia on należytej szczelności połączenia, a także odpowiedniej izolacji akustycznej oraz cieplnej.

Montaż i uszczelnienie złącza okiennego, powinno być zatem wykonane przy zastosowaniu tak zwanego montażu warstwowego (ciepłego), polegającego na połączeniu trzech, współpracujących ze sobą stref: izolacji termicznej i akustycznej, uszczelnienia wewnętrznego oraz uszczelnienia zewnętrznego. W montażu ciepłym warstwa izolacji skutecznie zabezpiecza przed pleśnią i mrozem. Uszczelnienie wewnętrzne zapobiega przenikaniu pary wodnej do izolacji termicznej. Uszczelnienie zewnętrzne zaś, chroni warstwę izolacji przed szkodliwym wpływem opadów atmosferycznych oraz promieni UV.