Wymiana okien sposobem na mniejsze rachunki

Wymiana okien sposobem na mniejsze rachunki

Wzrost cen energii elektrycznej w ostatnim czasie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wdrażanie energooszczędnych rozwiązań w swoich firmach czy domach. Jednym z nich jest wymiana okien. Jakie wymagania muszą spełniać okna, by mogły być uznane za energooszczędne?

Stosowanie rozwiązań mających na celu oszczędzanie energii to doskonały sposób nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale też na ochronę środowiska, w którym żyjemy. Wysokie ceny prądu i gazu zmusiły wielu ludzi do poszukiwania i wdrażania rozwiązań, które pomogą obniżyć rachunki. Energooszczędność wyposażenia to także wymóg prawa – z tego powodu wśród energooszczędnych rozwiązań pojawiły się również okna.

Jakie wymagania muszą spełniać okna, by mogły być uznane za energooszczędne?

Jednym z parametrów, który określa czy okno może być uznane za energooszczędne, jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on, jak dużo energii cieplnej ucieka przez skrzydło okienne ze względu na różnicę temperatur, panującą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku klasycznych okien pionowych współczynnik ten nie powinien być wyższy niż 1,1 W/(m2.K). W przypadku energooszczędnych okien PCV współczynnik ten nie może przekraczać 1 W/(m2..K), zaś w oknach pasywnych współczynnik ten jest jeszcze niższy i wynosi 0,8 W/(m2.K).

Innym, równie istotnym parametrem jest rodzaj zastosowanych pakietów szybowych. W oknach energooszczędnych montowane są pakiety trzyszybowe. Każda szyba tworzy dodatkową ochronę przed uciekaniem ciepła.

Energooszczędne okna mogą być ponadto wyposażone w specjalne powłoki antyemisyjne. Do ich głównych zadań należy odbijanie długofalowych promieni cieplnych. Powłoki sprawiają, że ciepło zostaje przepuszczone, zaś fale podczerwone ulegają zatrzymaniu.