Prawidłowy montaż okien: na co zwrócić uwagę?

Prawidłowy montaż okien: na co zwrócić uwagę?

Odpowiedni dobór okien jest ważny dla komfortu termicznego domowników. Jednak nawet stolarka o najlepszych parametrach technicznych nie zda egzaminu, gdy będzie niewłaściwie zamontowana. Prawidłowy montaż jest ważny przede wszystkim ze względu na szczelność okien oraz ich pełną sprawność. Poza tym nie bez znaczenia okazuje się dla finalnej estetyki budynku. Jak zamontować okna, by uniknąć błędów montażowych? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Samodzielnie czy z pomocą fachowców – jak zamontować okna?

Montaż okien wymaga wiedzy i doświadczenia. Bez znajomości sztuki budowlanej łatwo popełnić błędy, które zaważą na późniejszym komforcie. Aby ich uniknąć, osadzanie okien lepiej powierzyć profesjonalistom. W Katowicach montażem okien zajmuje się nasza firma Aluwood. Jako doświadczeni specjaliści przede wszystkim montujemy okna, dobierając metodę montażu do ich rodzaju. Poza tym służymy wsparciem przy doborze materiałów oraz wykonujemy profesjonalne pomiary.

O czym należy pamiętać przy montażu okien?

  • Podstawowa zasada montażu okien jest taka, by dobierać odpowiednie metody montażowe do konkretnych rodzajów okien.
  • Osadzeniem okien należy się też zająć na odpowiednim etapie budowy. Najlepiej robić to po wylaniu posadzek, ale przed zewnętrznym ociepleniem ścian.
  • Równie ważne jest właściwe przygotowanie otworów okiennych. W tym przypadku należy oczyścić i wyrównać ich powierzchnię oraz wypełnić wszelkie szczeliny i pęknięcia w murze.
  • Podstawą jest też wykonanie odpowiednich pomiarów. Okna nie mogą być ani zbyt duże, ani za małe w stosunku do ościeża.
  • Kluczową rolę odgrywają: właściwa izolacja termiczna i akustyczna oraz uszczelnienie. Powinno się stawiać na tzw. montaż warstwowy zgodny z zasadą „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”.