Okna plastikowe czy drewniane? Co wybrać?

Okna plastikowe czy drewniane? Co wybrać?

Wybór stolarki okiennej wiąże się z koniecznością wzięcia pod uwagę wielu parametrów. Liczy się nie tylko estetyka, ale i m.in. współczynnik przenikania ciepła czy też rodzaj materiału, z jakiego okna zostały wykonane. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się okna plastikowe. Dziś jednak coraz częściej do łask wracają okna drewniane. Które z nich wybrać?

Porównanie okien drewnianych i plastikowych

Okna drewniane cechuje ponadczasowy design. Taka stolarka jest wytrzymała i dobrze znosi warunki atmosferyczne. Wymaga jednak regularnej konserwacji. Okna plastikowe nie są tak trwałe, jak drewniane. Na ich korzyść przemawia za to atrakcyjniejsza cena. Dostępnych w naszej ofercie stolarki okiennej w Katowicach okien PCV nie trzeba konserwować. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że wraz z upływem czasu warunki atmosferyczne odciskają na nich swoje piętno.

Plastikowe ramy mogą żółknąć lub się odkształcać. Gorszy współczynnik rozszerzalności liniowej wpływa też w przyszłości na pogorszenie ich szczelności. Niemniej w początkowym okresie użytkowania współczynnik przenikania ciepła w obu przypadkach jest porównywalny. I choć to okna drewniane lepiej zatrzymują ciepło, te plastikowe łatwiej dodatkowo zaizolować, co znacząco poprawia ich parametry.

Które okna sprawdzą się lepiej?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, które okna sprawdzą się lepiej. Przy podejmowaniu decyzji warto zatem określić swoje indywidualne potrzeby i oszacować koszty. Dobrze też wziąć pod uwagę estetykę stolarki dopasowaną do stylistyki konkretnych zabudowań. Okna drewniane dodają przytulności i podkreślają styl tradycyjny, rustykalny i skandynawski. Okna plastikowe, dostępne w różnej kolorystyce, świetnie odnajdują się za to w nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach.