Okna energooszczędne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Okna energooszczędne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Okna energooszczędne stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, zwłaszcza w Polsce, gdzie z roku na rok wzrasta świadomość ekologiczna oraz dbałość o oszczędność energii. Wybierając okna energooszczędne do swojego domu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. W poniższym artykule przedstawiamy trzy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien energooszczędnych.

Parametry techniczne okien

Pierwszym i zarazem najważniejszym czynnikiem przy wyborze okien energooszczędnych są ich parametry techniczne. Do najistotniejszych z nich należy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który decyduje o izolacyjności termicznej okna. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepsza izolacyjność, a tym samym większa oszczędność energii. Kolejnym istotnym parametrem jest przepuszczalność światła (Tlw), która informuje o tym, jak dużo światła słonecznego przedostaje się przez szybę. Warto także zwrócić uwagę na współczynnik izolacji akustycznej (Rw), który wpływa na komfort akustyczny mieszkańców domu.

Materiał wykonania ram okiennych

Drugim istotnym aspektem przy wyborze okien energooszczędnych jest materiał, z którego wykonane są ramy okienne. Obecnie na rynku dostępne są trzy główne rodzaje materiałów stosowanych w produkcji ram okiennych, tj. PVC, drewno oraz aluminium. PVC to najpopularniejszy i zarazem najtańszy materiał, który charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz łatwością utrzymania czystości. Drewno jest materiałem ekologicznym, a okna drewniane cieszą się dużym uznaniem ze względu na ich estetykę i naturalny charakter. Aluminum natomiast cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na korozję, jednak jego parametry izolacyjne są nieco niższe niż w przypadku PVC czy drewna.

Certyfikaty i gwarancja jakości

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem przy wyborze okien energooszczędnych jest sprawdzenie certyfikatów oraz gwarancji jakości oferowanych przez producenta. Certyfikaty potwierdzające właściwości termoizolacyjne oraz osiągnięcie norm energetycznych świadczą o wysokiej jakości produktu i jego zgodności z obowiązującymi przepisami. Dobrzy producenci oferują także długotrwałe gwarancje na swoje produkty, co może być dodatkowym atutem przy wyborze okien energooszczędnych. Przed podjęciem decyzji warto również sprawdzić opinie innych klientów oraz porównać oferty różnych firm, aby wybrać najkorzystniejszą propozycję zgodną z oczekiwaniami.