Jak zacienić pomieszczenie – krótki poradnik

Jak zacienić pomieszczenie – krótki poradnik

Rok temu w lecie, kiedy słońce wlewało się do pokoi i po raz kolejny nie dawało ci spokojnie spędzić całego dnia w optymalnych warunkach, postanowiłeś sobie, że jesienią, a najpóźniej zimą lub wczesną wiosną zamontujesz rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, aby w lecie mieć możliwość wyboru czy słońce nadal ma dominować w pokojach czy jednak dajesz sobie możliwość odpoczynku w zacienionych pomieszczeniach.

Minęła jesień, zima i wiosna… Nadeszło kolejne lato. Ba!! Jest już środek lata, a Ty nadal nie masz ani jednej rolety na oknie. I znów myśl: „Zaczekam do jesieni.”

A my mówimy: „Nie czekaj!”  

 

Zdajemy sobie sprawę, że wybór sposobu zacienienia pokoi może być trudny. Dlatego też przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, w jakich produktach możesz wybierać, i co najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni.   

 

 

Rodzaje osłon okiennych – markizy, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz żaluzje fasadowe 

 

Na początek przedstawiamy najbardziej podstawowy podział systemów umożliwiających ochronę przed ostrym światłem słonecznym.

Markiza – jest to rodzaj zasłony przeciwsłonecznej montowanej na zewnątrz budynku. Może być montowana na oknach fasadowych, balkonowych, tarasowych, a także dachowych. Montowana zarówno do okien, jak i pod elewacją. Zwija się ją za pomocą mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. Z uwagi na szeroki wybór materiałów i kolorów może pełnić także funkcję dekoracyjną.

Roleta zewnętrzna – montowana jest zarówno do okien, podtynkowo, jak i  natynkowo. Stanowi świetną ochronę nie tylko przeciwsłoneczną, ale także ograniczającą intensywność dźwięków dochodzących z zewnątrz oraz stanowi dodatkową przeszkodę dla złodzieja.

Żaluzje fasadowe –  to sprawdzona osłona przeciwsłoneczna wykorzystywana zarówno w domach jedno i wielorodzinnych, jak i w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej.   Montowana głównie podtynkowo z zakrytą puszką, lub z widoczną. 

Roleta wewnętrzna – wykorzystywana zarówno w domach wolnostojących, jak i wielorodzinnych, czy też w mieszkaniach w blokach mieszkalnych. Może być montowana bezpośrednio na oknie lub natynkowo. Obok zasłon i firanek, oprócz zaciemniania pomieszczenia, pełni funkcję dekoracyjną i uzupełniającą wystrój pokoju i całego mieszkania.

 

 

Alternatywa dla markiz, żaluzji i rolet – folie lub szyby przeciwsłoneczne

 

Ilu ludzi, tyle zdań, opinii i potrzeb, a z tymi się nie dyskutuje. Na szczęście każdy może mieć wybór, także podczas podejmowania decyzji o montażu systemów zacieniających okna we własnym domu. Jeśli rolety czy markizy nie są zadowalającym rozwiązaniem, warto zastanowić się nad alternatywą, którą stanowią folie i szyby przeciwsłoneczne.

Oba te rozwiązania nie ingerują ani w stolarkę okienną, ani w strukturę budynku.

Folia może być naklejona zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie okna. Wyboru można dokonać między folią imitującą lustro weneckie lub przezroczystą. Folia umożliwia pokrycie nią całej powierzchni szyby lub naklejenie jej jedynie na część np. najbardziej narażoną na intensywne światło słoneczne.

Montaż okien z szybami przeciwsłonecznymi realnie może zmniejszyć koszty eksploatacyjne, zmniejszając koszty związane z chłodzeniem pomieszczeń oraz zatrzymać energię słoneczną  nawet do 76% tym samym zwiększając ochronę przed słońcem.

 

 

Co warto wziąć pod uwagę?

 

Kiedy zaczynasz planować sposób zacienienia, ale także zaciemnienia pomieszczeń, powinieneś/ powinnaś wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze zastanów się czy wszystkie okna w domu lub mieszkaniu będą miały taki sam system zacienienia – czy to będą rolety wewnętrzne czy zewnętrzne, a może jedynie markizy? Czy ważne dla Ciebie jest to, żeby okna na zewnątrz wyglądały tak samo? A może jednak ważniejsze jest dla Ciebie to, żeby kolor, struktura materiału zaciemniającego były dopasowane do wnętrza danego pomieszczenia?

Ponadto sprawdź, jaki rodzaj przepuszczalności światła jest dla Ciebie komfortowy? Czy lubisz kiedy w pomieszczeniu jest bardzo ciemno czy może jednak wolisz, żeby spora ilość światła docierała do każdego miejsca?

Warto także się zastanowić czy konieczne jest odizolowanie się od dźwięków, które mogą dobiegać z zewnątrz.

Na koniec oczywiście sezonowość. Przemyśl o jakich porach roku i na jak długo otwierasz okna i spróbuj dowiedzieć się, jak poszczególne rozwiązania będą wpływały na tą czynność.

 

 

Nadal nie wiesz, na co się zdecydować…?

 

Rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dwóch systemów jednocześnie. Np. połączenie mocno przepuszczającej rolety wewnętrznej z zupełnie zacieniającą roletą zewnętrzną.

Pamiętaj, nie ma sytuacji, w której nie bylibyśmy w stanie pomóc.

 

W naszej ofercie znajdziesz zarówno markizy, żaluzje,  jak i dekoracyjne rolety wewnętrzne oraz rolety zewnętrzne. Można je zastosować  w oknach dachowych, w dachach płaskich, skośnych, oraz w oknach fasadowych. Nasi eksperci osobiście doradzą jakie rozwiązanie wybrać do Twojego domu.