Wybieramy pakiety szybowe. Co musisz wiedzieć?

Wybieramy pakiety szybowe. Co musisz wiedzieć?

Okna to jedne z najważniejszych elementów domu czy mieszkania. To od nich w dużej mierze zależy chociażby ilość światła słonecznego, jakie będzie wpadało do danego pomieszczenia. Zatem budując nowy dom czy remontując aktualne posiadane mieszkanie, warto poświęcić na wybór okien więcej czasu i przy ich zakupie nie kierować się jedynie atrakcyjną cenę czy super promocją.

Bowiem okna mają naprawdę sporo parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Szczególnie istotne, a zarazem często pomijane są pakiety szybowe. Czym one są, za co odpowiadają i dlaczego warto dobrze je wybrać? Właśnie na te pytania spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć!

Szyba okienna – dlaczego jest tak istotna?

Zanim wytłumaczymy sobie co kryje się za tajemniczym określeniem „pakiety szybowe”, zastanówmy się krótko, dlaczego w ogóle szyby są tak ważnymi elementami okna. Przede wszystkim, szyba zajmuje największą część całego okna. Można wręcz powiedzieć, że okno składa się z ramy i szyby właśnie. W dużym uproszczeniu możemy założyć, że rama odpowiada za trwałość okna, a szyba za inne jego parametry. Jakie? No cóż, jest tego naprawdę sporo, ale główne parametry szyb okiennych opisywane są jako Ug, g i L. Czym są te oznaczenia? Pierwsze oznaczenie, czyli Ug mówi o tym, jak dużo ciepła przenika przez szybę. Tutaj sprawa jest oczywista – im mniej – tym dla nas lepiej. Oznaczenie g mówi nam natomiast, ile energii słonecznej dana szyba przepuści, a współczynnik L wskazuje, ile światła przez daną szybę przenika. Tutaj już musimy sami zdecydować, jak nasze szyby mają “działać”. Wynika to z faktu, że na przykład im wyższy będzie współczynnik g tym lepiej zimą, bo nasze pomieszczenia będą się lepiej nagrzewały, lecz gorzej latem, ponieważ wtedy może nastąpić przegrzanie i duży dyskomfort. Podobnie może być z ilością światła, która przez szyby wpadnie do naszego domu. W teorii chcemy sporo światła, aby nasze wnętrza były doświetlone i wyglądały na przestronniejsze. Jednak, jeśli mamy okna od strony południowej albo zajmują one całą ścianę, to może się okazać, że słońca mamy wręcz za dużo i będziemy szukać przed nim ochrony.

Pakiety szybowe – co to właściwie jest?

Wspominaliśmy o szybie, jednak tak naprawdę obecnie pojedyncze szyby w oknach właściwie już nie występują. Dlatego mówimy o pakietach szybowych, czyli dwu- lub trzyszybowych zestawach, oddzielonych tak zwaną ramką dystansową oraz wypełnionych szlachetnymi gazami. Taka przestrzeń pomiędzy dwoma szybami, które oddziela ramka dystansowa, nazywamy komorą. Obecnie możemy spotkać pakiety szybowe jedno-, dwu- a nawet trzykomorowe. Takie pakiety szybowe – jak już wspomnieliśmy – mogą stanowić nie tylko ochronę przed utratą ciepła, ale również wpływają na bezpieczeństwo, dźwiękoszczelność oraz przenikanie światła do wnętrza budynku.

Pakiety szybowe – czym się charakteryzują?

Jedną z najważniejszych cech pakietów szybowych jest wypełnienie przestrzeni między szybami gazem szlachetnym. Przeważnie gazem tym jest argon lub krypton, czyli gaz znacząco poprawiający właściwości termoizolacyjne okien. Dodatkowo, możemy spotkać szyby z powłokami złożonymi z tlenków metali szlachetnych. Taka powłoka stanowi kolejne poprawienie właściwości termicznych okna. Wynika to z faktu, że taka warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną, jednak blokuje możliwość ich wydostawania się z pomieszczenia na zewnątrz. Powłoki te są w stanie zmniejszyć utratę ciepła przez pakiet o ponad 50% w porównaniu do szyb bez takich powłok.

Kolejną cechą pakietów szybowych jest wspomniana wcześniej ramka dystansowa. To dzięki niej szyby znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy taka ramka jest gięta czy cięta w rogach. Oczywiście, ramka cięta jest mniej szczelna, jak to zresztą bywa z każdym rodzajem łączenia, bez względu na jego zastosowanie i wykonanie. W pakietach szybowych możemy także zdecydować się na różnego rodzaju szyby, takie jak przeciwsłoneczne, akustyczne, bezpieczne czy termoizolacyjne. Każda z nich ma inne cechy i dobiera się ją indywidualnie w zależności od naszych potrzeb.

Wszystko, o czym krótko wspomnieliśmy, pokazuje jasno, że wybór okien nie jest łatwą sprawą i nie powinniśmy tego zostawiać przypadkowi. Warto dobrze przemyśleć, jakie okna chcielibyśmy u siebie w domu i dokładnie takie powinniśmy zamówić.